Обратная связь
  • Главная
  • Новости
  • Тренди і прогнози комерційній нерухомості: підсумки зустрічі Back to Business

Новости и акции

02.02.2018
  • Новость

Тренди і прогнози комерційній нерухомості: підсумки зустрічі Back to Business


25 січня бізнес-асоціація ринку нерухомості URE Club провела Back to Business morning networking — першу в 2018 році зустріч своїх учасників


25 січня бізнес-асоціація ринку нерухомості URE Club провела Back to Business morning networking — першу в 2018 році зустріч своїх учасників. Головними темами заходу стали підсумки 2017 року та актуальні тренди-2018 у комерційній і житловій нерухомості.

У рамках зустрічі Радомир Цуркан, керуючий партнер компанії CBRE Ukraine, представив підсумки року на ринку комерційної нерухомості, а також тренди, які варто очікувати в 2018 році. Підсумки і тренди в житловій нерухомості представила Наталія Рева, головний редактор видання Property Times.

Офісна нерухомість

Одним з важливих трендів минулого року, за даними CBRE Ukraine,  стало бажання орендарів не тільки переїжджати в нові офіси, а й розширювати займану площу, що говорить про фундаментальне відновлення попиту. Саме зростання попиту в поєднанні з низькими обсягами нової пропозиції позитивно вплинули на поглинання вільних площ. Загальний обсяг поглинання , за попередньою оцінкою, склав 125 тис.кв.м (+56,3% р/р). В свою чергу, вакантність на ринку істотно знизилася за рік і склала 16,5% (-11 в.п. з початку року). 

Як зазначив у своїй презентації Радомир Цуркан, керуючий партнер компанії CBRE Ukraine, серед трендів на ринку офісної нерухомості у 2018 році очікується подальше поліпшення настроїв орендарів, зі збільшенням частки розширень у структурі валового поглинання. Близько 83 000 кв. м нової пропозиції планується до виходу на ринок офісної нерухомості в 2018 році. Також можливе подальше зниження вакантності та помітне зменшення наявності вільних площ у бізнес-центрах класу А. На тлі скорочення вакантності і високого попиту на прайм-об'єкти, зростання орендної ставки у класі А передбачається на 10-15%.

Торгівельна нерухомість

«У цьому сегменті одним з важливих трендів залишається вихід нових брендів на ринок Києва (всього 35 нових брендів вийшли на ринок України протягом 2017 р.). У 2018 також очікується вихід нових міжнародних брендів (у т.ч. Decathlon, IKEA, H&M і Zara Home) та розширення портфелів уже присутніх на ринку рітейлерів», — коментує Радомир Цуркан, CBRE Ukraine.

Cеред трендів на 2018 р. варто зазначити наступні:

  • Зміцнення споживчого попиту у разі збереження позитивних трендів в економіці
  • Зниження вакантності в існуючих якісних об'єктах (при цьому зростання середньоринкової вакантності можливе, якщо усі заявлені до виходу нові об'єкти будуть введені вчасно)
  • Зростання попиту з боку рітейлерів позначиться на помірному зростанні орендних ставок, на фоні збереження позитивної динаміки в економіці
  • У випадку своєчасного введення в експлуатацію запланованого об’єму нової пропозиції у 2018 році, близько 223 тис. кв.м нових торговельних площ у 8 об'єктах  можуть вийти на ринок. Серед великих заявлених до виходу ТРЦ: River Mall (GLA - 58 700 кв.м) і Retroville (GLA - 80 700 кв.м).

Складська нерухомість

Щодо ситуації на ринку складської нерухомості, варто зазначити, що загальний обсяг пропозиції на ринку оренди знизився до 1,25 млн (-1,7% з початку року) у зв’язку із купівлею Kopylov Logistic Park (31,000 кв.м) в першій половині року. Важливими тенденціями на ринку стали загальне відновлення попиту з боку ринків роздрібної торгівлі і логістики та розширення орендарів, на відміну від попередніх років. У 2018 ми  очікуємо зростання орендних ставок у професійних складських приміщеннях, а також падіння рівня вакантності та дефіцит нових об'єктів на стадії будівництва. Як відзначають експерти CBRE Ukraine, у сегменті також спостерігається тенденція будівництва складських площ за схемою built-to-suit (для власного використання).

Ринок інвестицій

Як зазначалося в ході презентації, 2017-ий був роком помітного відновлення активності й інтересу інвесторів до нерухомості, як інвестиційному активу. При цьому обсяг інвестицій у комерційну нерухомість склав близько $126 млн. у 2017, що приблизно на 40% більше у порівнянні з 2016 роком. Серед найбільш значних угод експерти відзначають придбання БЦ Prime (9 тис. кв.м), БЦ Eurasia (30 тис. кв.м), БЦ Renaissance (15 тис. кв.м), складу Terminal Bucha (32 тис. кв.м), складу Prologistic Service (10 тис. кв.м), а також складського комплексу Diana Lux (15 тис. кв.м).

«У 2018 ми очікуємо подальшого відновлення активності інвесторів, зростання інвестиційного попиту на тлі поліпшення ринкових показників. Також, очікується подальше зниження ставок капіталізації», —зазначив Радомир Цуркан, CBRE Ukraine.

Back to Business став першою зустріччю учасників асоціації в цьому році. Нагадаємо, що на 2018 рік URE Club запланував понад 20 бізнес-заходів, в т.ч. Retail and Investments Property Forum and Awards та IV EE Investment Real Estate Forum and Project Awards 2018.

Источник